Jak pracovat s aplikací

 1. Základní vyhledávání
  Základním vyhledávacím kritériem aplikace je město, obec (část obce), osada, které se příslušný soubor sčítacích operátů týká. K dispozici je také našeptávání, které umožní vybrat některou z nabízených variant. Poté se zobrazí všechny relevantní výsledky. V případě příliš velkého množství nabízených výsledků využijte Rozšířené vyhledávání a svůj dotaz více specifikujte.
 2. Rozšířené vyhledávání
  Rozšířené vyhledávání umožňuje filtrovat digitalizované záznamy pomocí následujících kritérií:
  Archiv - ve kterém státním okresním archivu, spadajícím pod MZA, jsou dané sčítací operáty uloženy
  Město/obec – viz Základní vyhledávání
  Část obce/osada – viz Základní vyhledávání
  Ulice – umožňuje vyhledávání podle jednotlivých ulic
  Rok sčítání – umožňuje specifikovat roky sčítání – většinou 1857, 1869, 1880, 1890, 1900, 1910, 1921. Snímky z roku 1921 jsou přístupné pouze v síti badatelen MZA.
  Sumář – sumáře se v základním vyhledávání nezobrazují. A – zobrazí se všechna sčítání, která obsahují zároveň sumář. N – zobrazí se všechna sčítání bez sumářů. S – zobrazí se pouze samostatné sumáře. Vše – zobrazí se všechny výše specifikované možnosti.
 3. Prohlížení digitalizátů
  Po vyfiltrování požadovaných záznamů použijte tlačítko „Zobrazit“ a můžete si snímky pohodlně prohlížet. K dispozici jsou tlačítka „Zvětšit“ a „Zmenšit“ pro případné přiblížení či oddálení snímků. Rovněž je možné využít režimu „Na celou obrazovku“, kdy se snímky přizpůsobí velikosti Vašeho monitoru. Pro návrat stiskněte stejné tlačítko ještě jednou.
  Snímky lze listovat jeden po druhém s pomocí tlačítka „Další snímek“, případně lze rovnou přejít na požadovaný snímek tím, že jeho číslo jednoduše napíšete do kolonky „Snímek“ a potvrdíte tlačítkem „Enter“ na Vaší klávesnici.
  V záložce „Další data“ se přehledně zobrazí veškerá dostupná metadata k příslušné digitalizační sadě.

Často kladené otázky

 • Nemohu najít sčítání lidu k dané obci z určitého roku
  Digitalizovány byly veškeré sčítací operáty z let 1857–1921. Sčítací operáty, které zde nejsou zveřejněny, se k dnešnímu dni bohužel nedochovaly. Výjimku tvoří sčítání z roku 1921, která jsou prozatím přístupná v souladu se zákonnými normami v síti badatelen MZA.
 • Kde najdu sčítání lidu z roku 1930 a mladší?
  Sčítání lidu od roku 1930 jsou uložena v Národním archivu v Praze.
 • Našel jsem chybu ve sčítacích operátech, komu ji mám nahlásit?
  Využijte, prosím, „Kontaktní formulář“ – uveďte kód sady, které se chyba týká (např. HB0481), Vaše jméno, email, abychom se s Vámi v případě nejasností mohli spojit, a v čem chyba spočívá. Děkujeme, že nám pomáháte!
 • Nezobrazují se mi sumáře
  Pro zobrazení sumářů využijte Rozšířeného vyhledávání. V políčku „Sumář“ využijte následující možnosti: A – zobrazí se všechna sčítání, která obsahují zároveň sumář. N – zobrazí se všechna sčítání bez sumářů. S – zobrazí se pouze samostatné sumáře. Vše – zobrazí se všechny výše specifikované možnosti. Některé sumáře zahrnují větší území (např. soudní okres), a nejsou tedy popsány jménem konkrétní obce. Nedoporučujeme tedy používat pro vyhledávání kombinaci kritérií „Sumář: S“ a „Město/obec“ (popř. „Část obce/osada“).
 • Potřebuji snímek sčítacích operátů
  Aplikace sčítacích operátů je určena výhradně pro prohlížení pořízených snímků, pro pořízení kopie prohlíženého digitalizátu využijte funkci PrintScreen na svém počítači. V případě potřeby kvalitnějšího výstupu kontaktujte příslušný okresní archiv, kde jsou sčítací operáty uloženy. Snímky poskytujeme ve formátu JPG nebo TIF, min. rozlišení je 250 DPI. Služba je zpoplatněna dle platného Sazebníku výše úhrad nákladů spojených s poskytováním služeb Moravského zemského archivu.

Kontaktní formulář

 V případě, že máte nějaký dotaz nebo jste v digitalizátech sčítacích operátů objevili nějakou chybu, využijte náš Kontaktní formulář. Nejprve se ale, prosím, podívejte do sekce Často kladené dotazy, třeba zde najdete odpověď, kterou hledáte.

Při hlášení chyb nezapomínejte uvádět také kód sady, které se chyba týká (například HB0481), děkujeme!