Územní působnost Státního okresního archivu Brno-venkov

Působnost archivu je vymezena územím okresu Brno-venkov v rozsahu stanoveném vyhláškou ministerstva vnitra ČR č. 564/2002 Sb. Podrobnosti o správním uspořádání poskytuje Portál veřejné správy České republiky přístupný na internetové adrese http://seznam.gov.cz/ovm/regionDetail.do?path=KJIHMORAV&ref=podnikani

Obce, které jsou součástí okresu Brno – venkov, ale nespadají do archivní péče SOkA Brno – venkov, jsou uvedeny pod přehledem s odkazem na příslušný státní okresní archiv.

Obce s rozšířenou působností s obcemi v péči archivu

  • Ivančice
    seznam obcí v péči archivu – Biskoupky, Čučice, Dolní Kounice (město), Hlína, Ivančice (město), Ketkovice, Kupařovice, Mělčany, Moravské Bránice, Němčičky, Neslovice, Nová Ves, Nové Bránice, Oslavany (město), Pravlov, Trboušany
  • Kuřim
    seznam obcí v péči archivu – Čebín, Česká, Hvozdec, Chudčice, Jinačovice, Kuřim (město), Lelekovice, Moravské Knínice, Rozdrojovice, Veverská Bítýška (městys)
  • Rosice
    seznam obcí v péči archivu – Babice u Rosic, Domašov, Javůrek, Kratochvilka, Lesní Hluboké, Litostrov, Lukovany, Ostrovačice (městys), Příbram na Moravě, Přibyslavice, Rosice (město), Rudka, Říčany, Říčky, Stanoviště, Tetčice, Újezd u Rosic, Veverské Knínice, Vysoké Popovice, Zakřany, Zálesná Zhoř, Zastávka, Zbraslav, Zbýšov (město)
  • Šlapanice
    seznam obcí v péči archivu – Babice nad Svitavou, Bílovice nad Svitavou, Blažovice, Březina, Hajany, Hostěnice, Jiříkovice, Kanice, Kobylnice, Kovalovice, Modřice (město), Mokrá-Horákov, Moravany, Nebovidy, Ochoz u Brna, Omice, Ořechov, Ostopovice, Podolí, Ponětovice, Popůvky, Pozořice (městys), Práce, Prštice, Radostice, Rebešovice, Řícmanice, Silůvky, Sivice, Sokolnice, Střelice, Šlapanice (město), Telnice, Troubsko, Tvarožná, Újezd u Brna (město), Velatice, Viničné Šumice, Vranov, Želešice
  • Tišnov
    seznam obcí v péči archivu – Braníškov, Deblín (městys), Drásov (městys), Heroltice, Hradčany, Lažánky, Lomnička, Malhostovice, Maršov, Nelepeč-Žernůvka, Předklášteří, Sentice, Skalička, Svatoslav, Šerkovice, Štěpánovice, Tišnov (město), Úsuší, Vohančice, Všechovice, Železné
  • Židlochovice
    seznam obcí v péči archivu – Blučina, Bratčice, Holasice, Hrušovany u Brna, Ledce, Medlov (městys), Měnín, Moutnice, Nesvačilka, Nosislav (městys), Opatovice, Otmarov, Popovice, Přísnotice, Rajhrad (město), Rajhradice, Sobotovice, Syrovice, Těšany, Unkovice, Vojkovice, Žabčice, Žatčany, Židlochovice (město) 
  • Pohořelice – město není v péči archivu
    seznam obcí v péči archivu – Malešovice, Odrovice

Obce s pověřeným obecním úřadem

Ivančice, Kuřim, Rosice, Šlapanice, Tišnov, Židlochovice

Obce

  • B – Babice nad Svitavou, Babice u Rosic, Bílovice nad Svitavou, Biskoupky, Blažovice, Blučina, Braníškov, Bratčice, Březina
  • Č – Čebín, Česká, Čučice
  • D – Deblín, Dolní Kounice, Domašov, Drásov
  • H – Hajany, Heroltice, Hlína, Holasice, Hostěnice, Hradčany, Hrušovany u Brna, Hvozdec
  • CH – Chudčice
  • J – Javůrek, Jinačovice, Jiříkovice
  • K – Kanice, Ketkovice, Kobylnice, Kovalovice, Kratochvilka, Kupařovice
  • L – Lažánky, Ledce, Lelekovice, Lesní Hluboké, Litostrov, Lomnička, Lukovany
  • M – Malešovice, Malhostovice, Maršov, Medlov, Mělčany, Měnín, Modřice, Mokrá- Horákov, Moravany, Moravské Bránice, Moravské Knínice, Moutnice
  • N – Nebovidy,  Nelepeč- Žernůvka, Němčičky, Neslovice, Nesvačilka, Nosislav, Nová Ves, Nové Bránice
  • O – Odrovice, Ochoz u Brna, Omice, Opatovice, Ořechov, Oslavany, Ostopovice, Ostrovačice, Otmarov
  • P – Podolí, Ponětovice, Popovice, Popůvky, Pozořice, Prace, Pravlov, Prštice, Předklášteří, Příbram na Moravě, Přibyslavice, Přísnotice
  • R – Radostice, Rajhrad, Rajhradice, Rebešovice, Rozdrojovice, Rudka
  • Ř – Řícmanice, Říčany, Říčky
  • S – Sentice, Silůvky, Sivice, Skalička, Sobotovice, Sokolnice, Stanoviště, Střelice, Svatoslav, Syrovice
  • Š – Šerkovice, Štěpánovice
  • T – Telnice, Těšany, Tetčice, Trboušany, Troubsko, Tvarožná
  • U – Újezd u Brna, Újezd u Rosic, Unkovice, Úsuší
  • V – Velatice, Veverská Bítýška, Veverské Knínice, Viničné Šumice, Vohančice, Vojkovice, Vranov, Všechovice, Vysoké Popovice
  • Z – Zakřany, Zálesná Zhoř, Zastávka, Zbraslav, Zbýšov
  • Ž – Žabčice, Žatčany, Želešice, Železné

Obce územně náležející k okresu Brno – venkov, ale z hlediska archivní péče příslušné k jinému státnímu okresnímu archivu

  • SOkA Blansko
    Běleč, Brumov, Březina, Bukovice, Hluboké Dvory, Lomnice, Ochoz u Tišnova, Osiky, Rašov, Rohozec, Strhaře, Synalov, Unín, Zhoř
  • SOkA Břeclav
    Cvrčovice, Ivaň, Pasohlávky, Pohořelice, Přibice, Vlasatice, Vranovice
  • SOkA  Třebíč
    Senorady
  • SOkA Znojmo
    Branišovice, Loděnice, Šumice, Troskotovice
  • SOkA Žďár nad Sázavou
    Borač, Borovník, Černvír, Dolní Loučky, Doubravník, Drahonín, Horní Loučky, Kaly, Katov, Křižínkov, Kuřimská Nová Ves, Kuřimské Jestřabí, Lubné, Nedvědice, Níhov, Olší, Pernštejnské Jestřabí, Rojetín, Řikonín, Skryje, Tišnovská Nová Ves, Újezd u Tišnova, Vratislávka, Žďárec